Qualcomm, Snapdragon X Elite modeli üzerine yoğunlaştı

Qualcomm’un bilgisayar pazarı için üst seviye yonga seti olması beklenen Snapdragon X Elite, son raporlara göre oldukça dikkat çekici özelliklere sahip. Önceki duyumculardan sızan bilgiler ışığında, Windows Report’un son raporunda bu yonga setinin tüm özelliklerini detaylı bir şekilde ortaya koydu. Özel Oryon çekirdekleriyle bir araya gelen bu yeni yonga seti, mevcut x86 işlemcilere kıyasla iki kat daha iyi CPU ve GPU performansı sunmayı hedefliyor.

Yenilikçi Snapdragon X Elite, Hexagon NPU’yu da içeriyor. Bu, saniyede 45 trilyon işlem yapabilme kapasitesine sahip. Bu özellikle belirtmek gerekir ki, önceki model olan Snapdragon 8cx Gen3 yonga setine göre %55 daha yüksek bir performans anlamına geliyor. Snapdragon Oryon CPU sayesinde bu yonga seti, enerji verimliliği, güç ve generative AI modelleriyle üretkenlik açısından oldukça dikkat çekici.

Qualcomm, Snapdragon X Elite modeli üzerine yoğunlaştı

Snapdragon Summit 2023’te resmi olarak duyurulması beklenen bu yonga seti, 4nm mimarisi üzerine inşa edilmiştir. İçerisinde 3.8GHz’de çalışabilen 12 yüksek performanslı çekirdek bulunduruyor. Ayrıca, çift çekirdekli bir hız aşırtma özelliği ile 4.3GHz’e kadar çıkabiliyor. Qualcomm Adreno GPU’ya sahip olan bu yonga seti, 4.6 TFLOPs ve DX12 API desteğiyle geliyor. LPDDR5x RAM, toplamda 42MB önbellek ve 136 GB/s bellek bant genişliği sunuyor. Bu da 64GB bellek desteğine kadar çıkabilmesini sağlıyor. Rakipleriyle kıyaslandığında, bu yonga setinin %50 daha iyi performans göstermesi bekleniyor.

Snapdragon X Elite‘in bağlantı özelliklerine baktığımızda, WiFi 7 ve Bluetooth 5.4 desteği dikkat çekiyor. Bu, önceki modelin WiFi 6 ve Bluetooth 5.1 desteğine kıyasla önemli bir gelişme. Ayrıca, Video İşleme Ünitesi şimdi AV11 kodlamasını ve kod çözümlemeyi destekliyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x