Küresel piyasalar güvercin mesajlarla rahatladı

Fed’den gelen durma sinyalleri tahvillerle birlikte hisse senetleri piyasalarında da pozitif atmosfere yol açtı.

MSCI Asya Pasifik Endeksi son altı haftanın en hızlı günlü yükselişini kaydetti.

Pazartesi günü tatil olan Japonya Nikkei 225 endeksi yüzde 2’den fazla yükselişle ralliye öncülük etti. Amerikan vadelileri de toparlanmanın devam edeceğine işaret etti.

Pazartesi gününü yüzde 0,6 yükselişle kapatan S&P 500’de vadeliler yüzde 0,1 artıda işlem görüyor.

Risk iştahında artışla birlikte kur piyasası sakin. Bloomberg Dolar Endeksi pazartesi günkü yüzde 0,1’lik düşüşünün ardından 1.269 puanla yatay seyrediyor.

Pazartesi gününü yüzde 4,2 yükselişle Nisan ayından beri en hızlı ralliyle kapatan Brent petrol vadeli kontratı bu sabah yüzde 0,3 kayıpla 87,8 dolardan alıcı buldu.

Jeopolitik risklerdeki artışla pazartesi yüzde 1,6 yükselen spot altın ise yatay seyirle 1.862 dolardan alıcı buluyor.

Fed üyelerinden güvercin mesajlar

Fed, artan tahvil getirilerine karşı dikkatli olacağının sinyalini verdi. Fed Başkan Yardımcısı Philip Jefferson tahvil getirilerindeki yükselişi, ekonomi üzerinde potansiyel bir engel olarak yakından izlediğini söyledi.

Dallas kentinde NABE konferansında konuşan Jefferson, Fed yetkililerinin ek politika sıkılaştırmasının gerekip gerekmeyeceğini dikkatli bir şekilde değerlendirdiğini belirterek “Yüksek tahvil faizleri sonucu finansal koşulların sıkılaşmasının farkında olmayı sürdüreceğim. Bunu politika patikasının geleceğini değerlendirirken de aklımda tutacağım” diye konuştu.

Fed üyelerinden Mary Daly ve Lorie Logan da finansal koşullardaki son dönemde yaşanan sıkılaşmaya dikkat çekerek bu durumun ek faiz artışlarının yerine geçebileceğini belirtti.

Fed’in Eylül’de faizlerin daha da artabileceğini, ve uzun süre yüksek kalacağını belirtmesi sonrası eylül faiz kararından bu yana ABD 10 yıllık tahvil getirileri yaklaşık 40 baz puan birden yükselmişti. Jefferson yeterince sıkı politika uygulamama ile aşırı kısıtlayıcı olma arasında bir denge bulmaları gerektiğini, risk yönetimi açısından hassas bir dönemde olduklarını vurguladı.

Vadeli piyasada 31 Ekim-1 Kasım faiz toplantısı için faiz artış ihtimali yüzde 20’nin altında fiyatlanıyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x