Ekonomik krizle boğuşan Arjantin’de sandıktan radikal sağcı Javier Milei çıktı

Derin bir ekonomik kriz içerisinde debelenen ve yüksek enflasyon sebebiyle zorlanan Arjantin’de yapılan cumhurbaşkanlığı seçimlerinde aşırı sağcı Javier Milei zaferini ilan ederek ayrıldı.

Ekonomik krizin içinde olan ve ekonomi uzmanları tarafından Türkiye’ye benzetilen Arjantin’de Milei ülkesinin ekonomi politikalarında “aşırı” değişimler yapacağını duyurmuştu.

Ekonomi bakanı olan solcu aday Sergio Massa yapılan seçimlerde oyların yüzde 44.2’sini alırken Milei ise yüzde 55.8’ini aldı.

Milei’nin zaferi büyük yankı uyandırdı.

Seçim sonrasında Buenos Aires’te seçmene seslenen Milei, “Bugün Arjantin’in düşüşünün sonu. Bugün Arjantinlileri yoksullaştıran her  yerde var olan devlet modelinin sonu” dedi. Çok hızlı reformlar yapacağını söyleyen Milei’nin kampanyası, harcamaları gayri safi yurtiçi hasılanın yüzde 15’ine kadar azaltarak devlete “elektrikli testere” kullanma ve enflasyonu düşürmek için ekonomiyi dolarize etme vaadine odaklanıyordu. Arjantin’de yıllık fiyat artışları Ekim ayında yüzde 142.7’ye ulaştı.

Milei’nin zaferinden sonra İngiliz Financial Times gazetesi birçok seçmenin zafer turu attığını aktardı. Gazeteye konuşan 57 yaşındaki Leonardo Estarone, “Bütün hayatım boyunca bu anı bekliyordum. Artık Peroncular yok, hırsızlar yok, yalanlar yok. Çocuklarım özgür bir ülkede yaşayacak” dedi.

Seçim sonuçlarının açıklanmasından sonra halk sokaklara döküldü.

Kendisini “anarşist-kapitalist” olarak tanımlayan Milei, insan organlarının satışı ve bütün silah yasalarının kaldırılması gibi dikkat çekici vaatlerde bulunmuştu. Milei, Arjantinli Papa Francis’i “pis solcu” olarak tanımlarken, iklim değişikliğini de “sosyalist yalanları” olarak yorumlamıştı.

Milei’yi tebrik eden isimlerden biri de ABD’nin eski başkanı Donald Trump oldu. Milei’nin benzetildiği isimlerin başında olan Trump, “Seninle gurur duyuyorum. Ülkeni düzeltecek ve gerçekten Arjantin’i harika yapacaksın” dedi.

MERKEZ BANKASI’NI KAPATMAYI VADETMİŞTİ

Milei’nin seçim vaatleri arasında Arjantin Merkez Bankası’nı kapatmak da yer alıyordu.

Arjantin Merkez Bankası’nı “dünyanın en büyük çöplüğü” olarak nitelendiren Milei, 3 ay önce Bloomberg’e yaptığı açıklamada, “Merkez Bankaları dört kategoriye ayrılır. Biri Fed (Amerikan Merkez Bankası) gibi kötü olanlar, diğeri Latin Amerika’dakiler gibi çok kötü olanlar, korkunç kötü olanlar ve Arjantin Merkez Bankası” demişti.

Arjantin halkı sokaklarda Milei’ye destek sloganları attı.

Seçim sürecinde Arjantin Pesosu yerine ABD Doları kullanmayı da öneren ve ülkede dolar kullanımını artırmak istediğini belirten Milei’ye rağmen uzmanlar bu projenin kısa vadede gerçekleşmeyeceğini söyledi.

İngiliz Financial Times’a konuşan uzmanlar, “Bu plan kısa vadede gerçekleşmez çünkü Arjantin Merkez Bankası’nda neredeyse hiç dolar yok ve uluslararası krediye erişim de yok” dedi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x