Birlikte İngilizce projesinin ‘Sürekli Mesleki Gelişim Seti’, tüm İngilizce öğretmenlerinin erişimine açılıyor

Millî Eğitim Bakanlığı Öğretmen Yetiştirme ve Geliştirme Genel Müdürlüğü, British Council ve Sabancı Vakfı tarafından hayata geçirilen ‘Birlikte İngilizce’ projesi, Türkiye’deki İngilizce öğretmenlerini desteklemeye devam ediyor. İngilizce öğretmenlerinin mesleki gelişimlerini güçlendirmek amacıyla geliştirilen ‘Sürekli Mesleki Gelişim Seti’, Öğretmen Bilişim Ağı (ÖBA) üzerinden Türkiye’deki tüm İngilizce öğretmenlerinin erişimine açılıyor. 

İngilizce öğretmenlerinin mesleki ve bireysel gelişimlerinin desteklenmesi amacıyla Millî Eğitim BakanlığıBritish Council ve Sabancı Vakfı iş birliğiyle hayata geçen ‘Birlikte İngilizce’ projesinin 19 Şubat tarihinde gerçekleştirilen ‘Birlikte İngilizce Projesi: Mesleki Gelişim Modülleri Tanıtım ve Sertifika Töreni Programı’ başlıklı etkinliğinde, ‘Sürekli Mesleki Gelişim Seti’nin lansmanı gerçekleştirildi. Tanıtım toplantısına, Millî Eğitim Bakanlığı, Öğretmen Yetiştirme ve Geliştirme Genel Müdürü Cevdet VuralBritish Council Eğitim Direktörü Ayşen GüvenSabancı Vakfı Genel Müdürü Nevgül Bilsel Safkan’ın yanı sıra Türkiye’nin farklı illerinden 65 İngilizce öğretmeni katılım sağladı.

Millî Eğitim Bakanlığı Öğretmen Yetiştirme ve Geliştirme Genel Müdürlüğü ve British Council ortaklığında Birleşik Krallık ve Türkiye’den uzman eğitmenler tarafından hazırlanan ‘Sürekli Mesleki Gelişim Seti’, Millî Eğitim Bakanlığı’nın çevrimiçi platformu olan ÖBA üzerinden Türkiye’nin 81 ilinde eğitim veren 81 bin İngilizce öğretmenine ulaşmayı hedefliyor. Farklı konu başlıklarında 11 kitapçıktan oluşan set, aynı zamanda interaktif modülleriyle öğretmenlere etkileşim fırsatı sunuyor. 

İngilizce öğretmenlerinin dinleme, konuşma, okuma ve yazma becerisi öğretim stratejilerini geliştirmelerine yardımcı olmak üzere tasarlanan kitap ve dijital içerikler, öğretmenlerin ders planlama, sınıf yönetimi, etkili kaynak kullanımı, kapsayıcılık ve değerlendirme uygulamaları konularında yetkinlikleri artırmayı amaçlıyor. Bu kapsamlı kaynaklar, teorik bilginin ötesinde, sınıfta ve mesleki gelişim topluluk toplantıları sırasında uygulanabilecek en iyi uygulamaların pratik örneklerini sunuyor.

Türkiye’deki İngilizce öğretmenlerinin gelişimleri için eşsiz bir fırsat sunan setin lansman etkinliğinde aynı zamanda 65 İngilizce öğretmenine, ortaöğretimde çalışan İngilizce öğretmenleri için uygulamalı öğretmenlik vasfı kazandırma programı olan Cambridge University Press and Assessment’ın CELT-S programını başarıyla tamamladıkları için sertifikaları takdim edildi.

Türkiye’deki İngilizce öğretmenlerine yönelik sürdürülebilir bir sürekli mesleki gelişim sistemi oluşturmak amacıyla yola çıkan ‘Birlikte İngilizce’ projesi, bugüne kadar 81 ilden on binlerce İngilizce öğretmenine ulaştı ve öğretmenlere yönelik hazırlanan bu set ile birlikte, Türkiye’deki tüm İngilizce öğretmenlerine ulaşmayı hedefliyor.

Millî Eğitim Bakanlığı, Öğretmen Yetiştirme ve Geliştirme Genel Müdürü Cevdet Vural, “İngilizce, günümüz dünyasında küresel iletişimin, iş dünyasının ve kültürel etkileşim için yaygın olarak kullanılan dillerden birisidir. Bu nedenle, öğrencilerimizin İngilizce dil becerilerini geliştirmeleri, başarılı olmaları ve topluma katkıda bulunmaları için büyük önem taşımaktadır. Bu doğrultuda, Bakanlığımız Öğretmen Yetiştirme ve Geliştirme Genel Müdürlüğü tarafından British Council ve Sabancı Vakfı iş birliğiyle yürütülen ‘Birlikte İngilizce’ projesi kapsamında, İngilizce öğretmenlerimizin sürekli mesleki gelişimlerinin desteklenmesi amacıyla ‘Sürekli Mesleki Gelişim Seti’ hazırlanmıştır. Bu kitapçıklar, İngilizce öğretmenlerimizin kendilerini ve öğrencilerimizin İngilizce dil becerilerini daha etkili bir şekilde geliştirmelerine yardımcı olacak birer kaynaktır. Bu vesileyle ‘Birlikte İngilizce’ projesinin önemli ürünlerinden birisi olan ‘Sürekli Mesleki Gelişim Seti’nin hayata geçirilmesinde emeği geçen herkese teşekkürlerimi sunarak bu kitapçıkların tüm İngilizce öğretmenlerimize katkı sunmasını dilerim.

British Council Eğitim Direktörü Ayşen Güven, “British Council olarak Türkiye’de İngilizce eğitim ve öğretimin kalitesini geliştirmek üzere son on yıldır Millî Eğitim Bakanlığı, Yükseköğretim Kurulu ve Yükseköğretim Kalite Kurulu ile birlikte projeler yürütüyoruz. Bakanlığımızla iş birliğimize yine on yıl önce ‘Türkiye’deki Devlet Okullarında İngilizce Dilini Öğretime İlişkin Ulusal İhtiyaç Analizi’ ile başladık. Son beş yıldır da bu raporun ana çıktılarından birisi olan İngilizce öğretmenlerinin mesleki gelişimlerinin desteklenmesi için ‘Birlikte İngilizce’ projemiz ile ulusal çapta bir mesleki gelişim modelinin geliştirilmesi ve desteklenmesi için çalışıyoruz. Bugün bu iş birliğimizin sonucu olan iki önemli çıktıyı daha kutlamaktan büyük mutluluk duyuyoruz. 

Birincisi öğretmenlerimizin bir Birleşik Krallık sertifikasını tamamlamış olmaları, ikincisi ise lansmanını yapmış olduğumuz kitap setleriyle daha çok İngilizce öğretmenimize mesleki gelişim açısından kendilerini desteklemek için yeni bir kaynağa erişim olanağını yaratmış olmamız. ‘Birlikte İngilizce’ ile şimdiye kadar binlerce öğretmenimize sağladığımız desteği, bakanlığımızın ÖBA bilişim ağıyla Türkiye genelindeki 80 bin öğretmenimize erişilebilir hale getirerek İngilizce öğretmenleri ve sınıflarındaki öğrenciler için daha nitelikli, etkileşimli ve eğlenceli ders planları sunacağımıza inanıyorum.”     

Sabancı Vakfı Genel Müdürü Nevgül Bilsel Safkan, “Sabancı Vakfı’nda, 50 yıldır tüm bireylerin haklardan eşit yararlandığı bir toplum yaratmak için çalışmalarımızı sürdürüyoruz. Kadınların, gençlerin ve engelli bireylerin eşit fırsatlara sahip olmaları, toplumsal hayata katılımlarının önündeki engellerin kaldırılması en büyük hedeflerimiz arasında yer alıyor. Toplumsal sorunların çözümünde eğitimin çok önemli bir alan ve öğretmenlerin de bu alandaki en etkili aktörler olduğunun bilinciyle uzun yıllardır çalışmalarımızı sürdürüyoruz. Bu bilinçle, öğretmenlerin el üstünde tutulması, onların sorunlarına çözümler bulunması her zaman hassasiyetle yaklaştığımız ve çalışmalarımızda sahiplendiğimiz konularımızın başında geliyor. ‘Birlikte İngilizce’ projesini de Vakıf olarak 2020 yılından beri desteklemekten mutluluk duyuyoruz. 2022 yılından beri proje, 81 ilimize yayıldı ve binlerce İngilizce öğretmenine ulaşıldı. 11 modülden oluşan ‘Birlikte İngilizce Sürekli Meslekî Gelişim Eğitim Seti’ hayata geçirildi. Bu kitapların uzaktan eğitim programlarına dönüştürülebilmesi için Sabancı Vakfı olarak biz de yazılım desteği sağladık. Bu sayede kitap seti aynı zamanda 200 saatlik interaktif modüllere dönüştürüldü. Bugün, bu modüllerin Öğretmen Bilişim Ağı (ÖBA) üzerinden tüm İngilizce öğretmenlerinin erişimine açılması projenin yaygınlaşması açısından çok kıymetli. Öğretmenlerin en yüksek seviyede ve daha yenilikçi metotlarla İngilizce öğretme isteğine katkı sağlayacak bu modüllerle daha çok öğretmene ulaşabileceğimize gönülden inanıyorum.” 

 

Kaynak: (BYZHA) Beyaz Haber Ajansı

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x