Belçika’da hiç Türk’ün yaşamadığı Türk köyü

Faymonville, Belçika’nın Fransızca konuşulan Valon bölgesinde, Liege iline bağlı Waimes ilçesinin bir köyü. Dağlık, sık ormanların ortasında olağanüstü bir doğaya sahip bu köyde, 925 kişi yaşıyor.

Ülkede bulunan 300 bin kadar Türk’ten hiçbiri bu köyde yaşamıyor fakat Faymonville, herkes tarafından “Türk köyü” olarak biliniyor. Köyün her yerinde ay yıldıza ve “Türk” yazısına rastlanıyor. Belde olduğu dönemden kalma belediye binasının girişinde beton zemine işli Türk bayrağı bulunuyor. Aynı binanın çatısında bulunan rüzgar gülünde de Türk bayrağı yer alıyor.

Köye ait “R.F.C Turkania” isimli futbol kulübünün armasında bile ay yıldız mevcut. Ülke genelinde şubat ayında düzenlenen geleneksel karnaval, Faymonville köyünde farklı bir coşkuyla kutlanıyor ve Belçika’da ve komşu ülkelerde yaşayan Türkler her yıl bu karnavala katılıyor.

“Les Turkania Möhnen” isimli, kendilerini “Jeunes Turcs” (Genç Türkler) olarak da niteleyen grubun düzenlediği karnaval, ay yıldızlı bando takımıyla açılıyor. Ardında rengarenk kostümlerle dans eden gençler ve izleyicilere konfetiler atan araçlar kortej oluşturuyor. Köyü kırmızı beyaza boyayan karnaval sayesinde Valon halk ile Avrupa’da yerleşik Türkler arasında sıcak iletişim kuruluyor.

“GURUR DUYUYORUZ”

Karnavalın organizatörlerinden Faymonville sakini 75 yaşındaki Carine Georges,yaptığı açıklamada, köy sakinlerinden istemsizce “Türk” olarak bahsetti ve “Türk” olmayı, kendi kimlikleri olarak değerlendirdi.

“Bununla gurur duyuyoruz.” diyen Georges, köyün “Türk” olarak anılmasının sebebini, “Bu bir efsane. Türklerin (köy sakinlerinin) ödemek istemediği bir vergi hikayesine dayanıyor. Bu çok eski bir hikaye. Aslında herkes başka yere dayandırıyor. Ama bizim kimliğimizi korumamıza olanak sağladı. Burada her şeyin adı Türk’le başlar.” ifadeleriyle anlattı.

Karnaval için Faymonville’e gelen Türklerden Gülseren Özhan da köyün kültürünü merak ettiklerini, köyü çok şirin bulduğunu aktardı. Anvers’te yaşayan Özhan, Belçika’da Türk kimliğiyle anılan bir köyün varlığından gurur duyduğunu ifade etti.

Gent’ten gelen Fırat Çal da, şaşkınlık ve gurur duyguları içinde olduğunu ifade etti ve girişinde Türk bayrağı bulunan köyün İkinci Dünya Savaşı’nda Almanya tarafından saldırıya uğramaktan kurtulduğu yönündeki rivayeti aktardı.

FARKLI RİVAYETLER MEVCUT

Faymonville ile ilgili üç rivayet bulunuyor. Bunlardan en yaygını 12’nci ve 13’üncü yüzyılda Haçlı Seferleri’ne asker göndermeyi reddetmesi, bir diğeri 16’ncı yüzyılda Osmanlı Devleti’ne karşı savaşmak için para toplayan kiliseye vergi vermek istememesi nedeniyle civar köyler tarafından “Türkler” olarak anılmaya başlanmasına dayanıyor.

Bir diğeri de köyün Türk kimliği sayesinde Alman işgalinden kurtulması ve bu kimliğe daha da sarılması olarak dillendiriliyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x